SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ

Erasmus Ofisi
SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ 2022-2023 AKADEMİK YILI GÜZ, BAHAR YARIYILI VE YAZ ERASMUS+ ISPARTA KONSORSİYUMU ÖĞRENCİ STAJ HAREKETLİLİĞİ DUYURUSU

SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ
2022-2023 AKADEMİK YILI GÜZ, BAHAR YARIYILI VE YAZ

ERASMUS+  ISPARTA KONSORSİYUMU
ÖĞRENCİ STAJ HAREKETLİLİĞİ DUYURUSU
(15 Nisan 2022)
(
2021-1-TR01-KA131-HED-000004755 Numaralı projeye ait hareketlilik duyurusudur.)

ÖNEMLİ UYARI

Isparta Konsorsiyumu tüm bölümleri kapsamaktadır (Konsorsiyum Bölümleri Hakkında Detaylı Bilgi için tıklayınız.)
● Başvurmadan önce tüm ilan metnini dikkatle okuduğunuzdan emin olunuz.
● Başvuru sistemine yüklenecek bütün belgelerin Pdf formatında olması gerekmektedir.
● Bu duyuru kapsamındaki hareketlilik faaliyetleri
2021-1-TR01-KA131-HED-000004755Nolu projenin süresi ile sınırlı olup, staj hareketliliği için 2022-23 akademik yılı güz/bahar/yaz dönemini kapsamaktadır.
● Yerleştirme listesinde yer alan adaylardan hibe tahsis edilecek olanların sayısı 2021-1-TR01-KA131-HED-000004755
No'lu projenin bütçesiyle ve staj hareketliliği kontenjanı ile sınırlıdır. Bu sebeple https://portal.ua.gov.tr web sitesi üzerinden açıklanan yerleştirme sonuçları, hareketliliğe hak kazanan öğrencilerin tamamının hibe alacağı anlamına gelmemektedir. 
● Yeni Tip Corona Virüs (Covid-19) Nedeniyle Erasmus+ Yükseköğretim KA131 Öğrenci/Personel Hareketlilik Faaliyetlerine İlişkin Sık Sorulan Sorular ve Cevapları Belgesi’ne göre, hareketliliğe hak kazanılan ülkede şahsen bulunularak gerçekleştirilen faaliyetler hibelendirilir. Bu duyuru kapsamında, çevrimiçi staj/öğrenim faaliyetleri kabul edilmeyecek olup öğrencilerin staj/öğrenim hareketliliklerini fiziksel olarak yapmaları gerekmektedir.
● Tercih edeceğiniz ya da yerleştirildiğiniz üniversitenin son aday gösterme (nomine) tarihi, son başvuru tarihi, açılacak dersler ve içerikleri ve istenilen belgeleri (Dil sertifikası, v.b.) mutlaka kontrol etmeniz gerekmektedir. Üniversiteler kabul takvimlerinde değişiklik yapabilmektedirler. Bu nedenle tercih edilen üniversitenin seçim takvimiyle ilgili bilgilerin takip edilmesi adayların sorumluluğundadır.

Önemli Bilgiler 

Başvuru Süreci Bilgilendirme Toplantısı 12 Mayıs 2022 Perşembe günü saat 12:30-13:30 arasında Uluslararası İlişkiler Genel Koordinatörlüğü Konferans Salonunda yapılacaktır. 

Başvurular 09 Mayıs 2022 Pazartesi günü (Saat: 10.00)  ile 24 Mayıs 2022 Salı günü (Saat: 17.30) arasında  https://portal.ua.gov.tr sistemi üzerinden alınacaktır. Başvuru dönemindeki tüm işlemler hareketlilik takvimi dâhilinde gerçekleştirilecektir. Detaylı hareketlilik takvimine erişmek için tıklayınız.

İngilizce ve Almanca dillerinde gerçekleşecek sınav 06.06.2022 Pazartesi günü Süleyman Demirel Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından yapılacaktır. İngilizce ve Almanca sınavlarına girecek adayların listesi, sınav yeri ve saat bilgisi 27 Mayıs 2022 Cuma günü Süleyman Demirel Üniversitesi Erasmus Sayfasından ilan edilecektir (https://erasmus.sdu.edu.tr/ ).
Başvurmadan önce tüm ilan metnini mutlaka dikkatle okuyunuz. Bu metinde yer almayan konularla ilgili sorularınızı [email]erasmus@sdu.edu.tr[/email]  e-posta adresine iletebilirsiniz.

Başvuru Şartları

● 
SDÜ'nün tam zamanlı öğrencisi olmak.
● Ön lisans ve lisans öğrencileri için en az 2.20/4.00, yüksek lisans ve doktora öğrencileri için en az 2.50/4.00 kümülatif akademik not ortalamasına sahip olmak. Not ortalamasını eksik ya da yanlış beyan ettiği tespit edilen öğrencilerin başvurusu geçersiz sayılır. Henüz not ortalaması oluşmamış adaylar bir önceki öğrenim kademesine ait kümülatif not ortalamasını kullanacaklarsa ilgili not ortalamasını gösteren belgeyi ibraz etmek zorundadır:
          - Ön lisanstan geçiş yapan öğrenciler için ön lisans mezuniyet notunun en az 2.20/4.00;
          - Birinci sınıf öğrencileri için lise mezuniyet notunun en az 75/100;
          - İkinci ve üçüncü kademe öğrencilerinin kümülatif akademik not ortalamasının en az 2.50/4.00 olması gereklidir.
● Öğrenim hareketliliği başvurusu yapacak öğrencilerin kendi bölümlerinin Erasmus+ anlaşmasının olması gerekmektedir. Staj hareketliliği için böyle bir şart yoktur.
2022-2023 akademik yılı sonunda mezun olacak öğrenciler staj hareketliliği faaliyeti için başvuru yapabilirler. 2022-2023 akademik yılı sonunda mezun olacak öğrenciler ERASMUS+ ANA EYLEM 1: BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ Program Ülkeleri ve Ortak Ülkeler ile Yükseköğretimde Öğrenci ve Personel Hareketliliği (KA 131) Yükseköğretim Kurumları için Uygulama 2021 Sözleşme Dönemi El Kitabı 2.2. Öğrenci Hareketliliği-Staj Sayfa 7’de belirtildiği üzere bu haklarını mezuniyet tarihinden itibaren 12 ay içerisinde ve proje süresi dâhilinde hareketliliklerini tamamlamalıdır.
● Öğrenci, aynı öğrenim kademesinde (lisans/lisansüstü) daha önce hareketlilik faaliyetlerinden yararlanmışsa, öğrencinin gerçekleştirdiği hareketlilik faaliyetlerinin toplam süresi 12 ayı geçemez.
● Aynı anda hem öğrenim hem de staj hareketliliğine başvuru yapılabilir. Staj faaliyetinin öğrencinin diploma programı için zorunlu olması gerekli değildir. Staj ve öğrenim hareketliliği aynı tarihler arasında gerçekleşemez. Öğrenim hareketliliği tamamlandıktan sonra staj hareketliliği faaliyetine başlanabilir. Aynı anda iki hareketlilik tipine başvuran adayın, staj hareketliliği başvurusuna ilişkin Erasmus puanı hesaplanırken 10 puan düşülür.
● Öğrencilerin transkriptlerinde önceki dönem ve yıllarda başarısız oldukları derslerinin bulunması, sınava başvuru için bir engel oluşturmaz. Kümülatif not ortalaması dikkate alınacaktır.

Başvuru Nasıl Yapılmaktadır?

Başvuru Adımlarının Gösteren Yardım Dokümanını İndirmek İçin Lütfen Tıklayınız.

Başvuru yapabilmek için E-Devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. E-Devlet şifreniz yoksa https://www.turkiye.gov.tr/bilgilendirme?konu=sikcaSorulanlar  bağlantısından nasıl edineceğinize ilişkin bilgi alabilirsiniz. 

1.    https://www.turkiye.gov.tr/ adresine gidiniz. Arama sekmesine “Erasmus” yazınız. Altta çıkan “Erasmus+ ve ESC Başvuruları (Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı)”başlığına ya da  https://portal.ua.gov.tr adresine giriş yapıp ilgili ilanın e-devletle başvur bağlantısına tıklayınız.
2.    Kimliğimi şimdi doğrula butonuna tıklayarak, E-Devlet üzerinden giriş yapınız.
3.    Başvurunuzu başlatmak için sağ üst köşede bulunan “Yeni Başvuru” butonuna tıklayınız.
4.    Süleyman Demirel Üniversitesi “Öğrenim/Staj Hareketliliği” ilanını bulup “Başvur” butonuna tıklayarak başvurunuzu başlatınız.
5.    Başvuru koşulları ve ilgili bilgilendirmenin yer aldığı bilgilendirme metnini okuduktan sonra “Bilgilendirme yazısını okudum ve kabul ediyorum” kutucuğunu işaretleyip, “Devam Et” butonu ile başvuru işleminize devam ediniz.
6.    “Alan Seçimi” kısmında “Öğrenim Hareketliliğini” ya da “Staj Hareketliliğini” seçip “Devam et” butonuna tıklayınız.
7.    Bilgilendirmeyi okudum ve kabul ediyorum kutucuğunu işaretledikten sonra “Kaydet ve İlerle” butonu ile” başvurunuza devam ediniz.
8.    Kimlik Bilgilerinizi kontrol ettikten sonra “kaydet ve ilerle “ butonuna tıklayınız.
9.    İletişim bilgilerinizi kontrol edip, ikamet adresini seçtikten sonra “kaydet ve ilerle” butonu ile sonraki aşamaya geçiniz.
10.  Belirtilen talimatlara ve boyutlara uygun fotoğrafınızı yükleyip ilerle butonu ile bir sonraki adımda fotoğrafınızı ölçeklendirdikten sonra, kaydet butonuna tıklayınız.
11.  “Lise mezuniyet bilgilerinizi” kontrol edip, “onay/beyan” başlığı altındaki kutucuğu işaretleyip, kaydet butonuna tıklayınız.
12.  “Üniversite öğrencilik bilgilerinizi” kontrol edip, işaretledikten ve onay verdikten sonra kaydet butonu ile bir sonraki adıma geçiniz.
13.  Lisans öğrencileri “üniversite mezuniyet bilgileri” adımında, kaydet butonuna basarak devam edecekler. Not: YL ve DR öğrencileri, Üniversite mezuniyet bilgilerini kontrol edip, bilgileri doğru ise, onay verdikten sonra kaydet butonuna tıklayıp başvuruya devam edecekler.
14.  Değişim programı bilgileriniz kısmında, daha önce değişim programlarından faydalandı iseniz evet, faydalanmadı iseniz hayır kutucuğuna tıklayarak devam ediniz.            
Not: Evet demeniz durumunda, değişim bilgilerinizi giriniz. Kaydet ve ilerle butonu ile devam ediniz.
15.  Yabancı dil sınav bilgileriniz bölümünde, “İlgili pozisyon için belirtilen yabancı dil puanınız bulunmamaktadır” uyarısı ile karşılaşıyorsunuz burada, alttaki kutucukta bulunan “Bu sayfada yabancı dil sınavı kaydetmeden başvuruya devam etmek istiyorum” seçeneğini işaretleyip, “kaydet” butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçiniz.
16.  Yabancı Dil Sınav Beyan Bilgileriniz kısmında, geçerlilik süresi devam eden Süleyman Demirel Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından yapılmış yabancı dil sınav sonuçlarının ilan edildiği listeden adınızın olduğu sayfanın Pdf formatındaki dokümanını, ÖSYM tarafından yapılan yabancı dil sınav belgeleri ve ya OSYM tarafından denkliği kabul edilen ve geçerlilik süresi dolmamış sınav sonuç belgelerinin, Süleyman Demirel Üniversitesi Hazırlık Mezuniyet notunun PDF formatında “sınav sonuç belgesi” kısmına yüklenmesi gerekmektedir. Belgenizi “ekle” butonu ile yükledikten sonra, aşağıdaki gibi sınav bilgilerinizi görebileceksiniz. “Kaydet” butonu ile bir sonraki adıma geçebilirsiniz.
17.  “Diğer belgeler” kısmında, yükleyeceğiniz bir belge var ise, ilgili bölüme yükleyiniz. Eğer belge yüklemeyecek iseniz, kaydet ve ilerle butonu ile devam ediniz. Erasmus+ programından öncelikli olarak yararlanma durumunuzu kanıtlayacak belgeleriniz varsa yükleyiniz. Engelli öğrenciler, şehit ve gazi çocukları, 2828 Sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu kapsamında haklarında korunma, bakım veya barınma kararı alınmış öğrenciler durumlarını belgelemek şartıyla ek puan uygulamasından yararlanabilir.
18.  “Tercih Ekleme” kısmında, bölümünüzün anlaşmalı olduğu kurumları görüp, en az 1 en fazla 5 tercih yapabileceksiniz. Tercih ettiğiniz kurumu işaretleyip; “ekle” butonuna tıkladıktan sonra; “kaydet” butonuna tıklayınız.
19.  Tüm adımları tamamladıktan sonra, ön izlemeden başvurunuzu gözden geçirebilir, güncellemek istediğiniz kısımları güncelleyebilirsiniz.
20.  Ön izleme sayfasından en alt kısmında bulunan, bilgilerinizin doğruluğunu onayladıktan sonra “Başvur” butonuna tıklayınız.

Yabancı Dil Sınav Sürecine İlişkin Bilgiler 

● Başvuru sistemine Yabancı Dil Belgesi Yüklemeyen Adayların Üniversitemiz tarafından yapılacak olan Yabancı Dil Sınavına girmeleri gerekmektedir.
● Yabancı Dil Sınavı İngilizce ve Almanca olarak yapılacaktır.  Ancak, ÖSYM tarafından eşdeğerliği kabul edilen yabancı dil sınavlarından herhangi birisinden en az 50 puana karşılık gelen puanı almış olan öğrencilerin yabancı dil sınavına girmeleri zorunlu değildir. Bu durumdaki öğrencilerin, ilgili belgelerini başvuru sistemine başvuru süresi içinde yüklemeleri gerekmektedir. Eşdeğerlik Tablosuna ulaşmak için Lütfen Tıklayınız.
● Süleyman Demirel Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından uluslararası değişim hareketliliği başvurularında yüz yüze olarak yapılan sınavların (Erasmus+, Mevlana, IAESTE vb.) geçerlilik süresi 2 yıldır. Süleyman Demirel Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından yapılan çevirim içi sınavların geçerlilik süresi dolmuştur. ÖSYM tarafından yapılan ve ÖSYM tarafından denkliği kabul edilen yabancı dil sınavlarının geçerlilik süresi 5 yıldır. TOEFL için geçerlilik süresi 2 yıldır.
● Ayrıca Süleyman Demirel Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından isteğe bağlı veya zorunlu İngilizce hazırlık eğitimi alarak bu eğitimi başarı ile tamamlayan ((70 ve üzeri), (son 2 yıla ait))
öğrencilerin başarı notlarını sisteme yükledikleri takdirde Erasmus Yabancı Dil Notu yerine kullanılabilecektir. Ancak bunu belgelemek ve sisteme yüklemek zorundadırlar. 
● İngilizce ve Almanca Yabancı Dil Sınavı 06 Haziran 2022 tarihinde Yabancı Diller Yüksekokulu  tarafından yapılacaktır. İngilizce ve Almanca sınavlarıyla ilgili bilgiler Süleman Demirel Üniversitesi Erasmus web sayfasında (https://erasmus.sdu.edu.tr/)  ilan edilecektir. ü  Yabancı dil sınavından başarılı olmak için ön lisans ve lisans öğrencileri için 100 puan üzerinden en az 50 puan almış olması, yüksek lisans ve doktora öğrencileri için 100 puan üzerinden en az 50 puan almış olması gerekmektedir.

Değerlendirme Şartlarına İlişkin BilgilerDeğerlendirme Ölçütleri ve Ağırlıklı Puanlar Şu Şekildedir:

Ölçüt Ağırlıklı Puan
● 
Akademik başarı düzeyi %50 (toplam 100 puan üzerinden)
● Dil seviyesi %50 (toplam 100 puan üzerinden)
● Şehit ve gazi çocuklarına +15 puan
● Engelli öğrencilere (engelliliğin belgelenmesi kaydıyla) +10 puan
● 2828 Sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu Kapsamında haklarında korunma, bakım veya barınma kararı alınmış öğrencilere (belgelenmesi kaydıyla) +10 puan
● Başvuru esnasında staj yeri kabul mektubu sunma +10 puan
● Dijital becerileri geliştirmeye yönelik stajlar (DOTs) önceliklendirilir +5 puan
● Daha önce yararlanma (hibeli veya hibesiz) -10 puan
● Vatandaşı olunan ülkede hareketliliğe katılma -10 puan
● Hareketliliğe seçildiği halde süresinde feragat bildiriminde bulunmaksızın hareketliliğe katılmama -5 puan
● İki hareketlilik türüne birden aynı anda başvurma (öğrencinin tercih ettiği hareketlilik türüne azaltma uygulanır) -10 puan
● Hareketliliğe seçilen öğrenciler için: Yükseköğretim kurumu tarafından hareketlilikle ilgili olarak düzenlenen toplantılara/eğitimlere mazeretsiz katılmama (öğrencinin Erasmus’a tekrar başvurması halinde uygulanır) -5 puan
● Dil sınavına gireceğini beyan edip mazeretsiz girmeme (öğrencinin Erasmus’a tekrar başvurması halinde uygulanır) -5 puan 

Sınav Sonuçlarının ve Değerlendirme İşlemlerinin Açıklanması ve Sonrasındaki İşlemler
 
 Yerleştirme sonuçlarının https://portal.ua.gov.tr adresi ile entegre e-devlet üzerinden ilan edilmesinden sonra öğrencilerin tüm işlemleri yine https://portal.ua.gov.tr adresindeki başvuru yönetim sisteminden yürütülecektir.ü  Ofisimize hibe sözleşmesi ve taahhütname dışındaki tüm evraklar elektronik ortamda iletilecektir.

● Sonuçlara İtirazlar:

      • Yabancı Dil Sınavı (İngilizce ve Almanca) Sonuçlarına İtiraz: İtirazlar, yabancı dil sınavı sonuçlarının ilanını takip eden 7 (yedi) takvim günü içerisinde (13.06.2022-21.06.2022) Süleyman Demirel Üniversitesi Erasmus Ofisine şahsen ıslak imzalı olarak ya da [email]erasmus@sdu.edu.tr[/email] e-posta adresine iletilmelidir, e-postaların tarafımıza ulaşıp ulaşmadığını teyit etmek üzere aşağıda yer alan telefon numaralarından bize ulaşmalısınız. E-posta yoluyla iletilen dilekçelerin ıslak imzalı versiyonları Süleyman Demirel Üniversitesi Erasmus Kurum Koordinatörlüğü adresine postalanmalı ya da şahsen teslim edilmelidir.
    • Seçim Sonuçlarına İtiraz: Seçim sonuçlarının ilanını takip eden 7 (yedi) takvim günü içerisinde (18.07.2022-25.07.2022) Süleyman Demirel Üniversitesi Erasmus Ofisine şahsen ıslak imzalı olarak ya da [email]erasmus@sdu.edu.tr[/email] e-posta adresine iletilmelidir, e-postaların tarafımıza ulaşıp ulaşmadığını teyit etmek üzere aşağıda yer alan telefon numaralarından bize ulaşmalısınız. E-posta yoluyla iletilen dilekçelerin ıslak imzalı versiyonları Süleyman Demirel Üniversitesi Erasmus Kurum Koordinatörlüğü adresine postalanmalı ya da şahsen teslim edilmelidir. 

Ülke grupları
     
(
Misafir Olunacak Ülke) 
    

1. ve 2. Grup Ülkeler          (Aylık Hibe Staj 750 Avro)     
 Almanya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Güney Kıbrıs, Hollanda, İrlanda, İspanya, İsveç, İtalya, İzlanda, Lihtenştayn, Lüksemburg, Malta, Norveç, Portekiz, Yunanistan                       

3. Grup Ülkeler                 (Aylık Hibe Staj 600 Avro)               
Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Hırvatistan, Kuzey Makedonya, Letonya, Litvanya, Macaristan, Polonya, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Türkiye                                                                                          

İletişim Bilgileri:

Adres: Süleyman Demirel Üniversitesi Erasmus Koordinatörlüğü SDÜ Batı Kampüs Çünür/Isparta Isparta Türkiye
E-posta: [email]erasmus@sdu.edu.tr[/email]
Telefon: 0 246 211 82 01             
               0 246 211 82 02            
               0 246 211 16 23            
               0 246 211 80 61

SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ
2022-2023 AKADEMİK YILI GÜZ, BAHAR YARIYILI VE YAZ

ERASMUS+  ISPARTA KONSORSİYUMU
ÖĞRENCİ STAJ HAREKETLİLİĞİ DUYURUSU
(15 Nisan 2022)
(
2021-1-TR01-KA131-HED-000004755 Numaralı projeye ait hareketlilik duyurusudur.)
ÖNEMLİ UYARI

Isparta Konsorsiyumu tüm bölümleri kapsamaktadır (Konsorsiyum Bölümleri Hakkında Detaylı Bilgi için tıklayınız.)
● Başvurmadan önce tüm ilan metnini dikkatle okuduğunuzdan emin olunuz.
● Başvuru sistemine yüklenecek bütün belgelerin Pdf formatında olması gerekmektedir.
● Bu duyuru kapsamındaki hareketlilik faaliyetleri
2021-1-TR01-KA131-HED-000004755Nolu projenin süresi ile sınırlı olup, staj hareketliliği için 2022-23 akademik yılı güz/bahar/yaz dönemini kapsamaktadır.
● Yerleştirme listesinde yer alan adaylardan hibe tahsis edilecek olanların sayısı 2021-1-TR01-KA131-HED-000004755
No'lu projenin bütçesiyle ve staj hareketliliği kontenjanı ile sınırlıdır. Bu sebeple https://portal.ua.gov.tr web sitesi üzerinden açıklanan yerleştirme sonuçları, hareketliliğe hak kazanan öğrencilerin tamamının hibe alacağı anlamına gelmemektedir. 
● Yeni Tip Corona Virüs (Covid-19) Nedeniyle Erasmus+ Yükseköğretim KA131 Öğrenci/Personel Hareketlilik Faaliyetlerine İlişkin Sık Sorulan Sorular ve Cevapları Belgesi’ne göre, hareketliliğe hak kazanılan ülkede şahsen bulunularak gerçekleştirilen faaliyetler hibelendirilir. Bu duyuru kapsamında, çevrimiçi staj/öğrenim faaliyetleri kabul edilmeyecek olup öğrencilerin staj/öğrenim hareketliliklerini fiziksel olarak yapmaları gerekmektedir.
● Tercih edeceğiniz ya da yerleştirildiğiniz üniversitenin son aday gösterme (nomine) tarihi, son başvuru tarihi, açılacak dersler ve içerikleri ve istenilen belgeleri (Dil sertifikası, v.b.) mutlaka kontrol etmeniz gerekmektedir. Üniversiteler kabul takvimlerinde değişiklik yapabilmektedirler. Bu nedenle tercih edilen üniversitenin seçim takvimiyle ilgili bilgilerin takip edilmesi adayların sorumluluğundadır.

Önemli Bilgiler 

Başvuru Süreci Bilgilendirme Toplantısı 12 Mayıs 2022 Perşembe günü saat 12:30-13:30 arasında Uluslararası İlişkiler Genel Koordinatörlüğü Konferans Salonunda yapılacaktır. 

Başvurular 09 Mayıs 2022 Pazartesi günü (Saat: 10.00)  ile 24 Mayıs 2022 Salı günü (Saat: 17.30) arasında  https://portal.ua.gov.tr sistemi üzerinden alınacaktır. Başvuru dönemindeki tüm işlemler hareketlilik takvimi dâhilinde gerçekleştirilecektir. Detaylı hareketlilik takvimine erişmek için tıklayınız.

İngilizce ve Almanca dillerinde gerçekleşecek sınav 06.06.2022 Pazartesi günü Süleyman Demirel Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından yapılacaktır. İngilizce ve Almanca sınavlarına girecek adayların listesi, sınav yeri ve saat bilgisi 27 Mayıs 2022 Cuma günü Süleyman Demirel Üniversitesi Erasmus Sayfasından ilan edilecektir (https://erasmus.sdu.edu.tr/ ).
Başvurmadan önce tüm ilan metnini mutlaka dikkatle okuyunuz. Bu metinde yer almayan konularla ilgili sorularınızı [email]erasmus@sdu.edu.tr[/email]  e-posta adresine iletebilirsiniz.

Başvuru Şartları

● 
SDÜ'nün tam zamanlı öğrencisi olmak.
● Ön lisans ve lisans öğrencileri için en az 2.20/4.00, yüksek lisans ve doktora öğrencileri için en az 2.50/4.00 kümülatif akademik not ortalamasına sahip olmak. Not ortalamasını eksik ya da yanlış beyan ettiği tespit edilen öğrencilerin başvurusu geçersiz sayılır. Henüz not ortalaması oluşmamış adaylar bir önceki öğrenim kademesine ait kümülatif not ortalamasını kullanacaklarsa ilgili not ortalamasını gösteren belgeyi ibraz etmek zorundadır:
          - Ön lisanstan geçiş yapan öğrenciler için ön lisans mezuniyet notunun en az 2.20/4.00;
          - Birinci sınıf öğrencileri için lise mezuniyet notunun en az 75/100;
          - İkinci ve üçüncü kademe öğrencilerinin kümülatif akademik not ortalamasının en az 2.50/4.00 olması gereklidir.
● Öğrenim hareketliliği başvurusu yapacak öğrencilerin kendi bölümlerinin Erasmus+ anlaşmasının olması gerekmektedir. Staj hareketliliği için böyle bir şart yoktur.
2022-2023 akademik yılı sonunda mezun olacak öğrenciler staj hareketliliği faaliyeti için başvuru yapabilirler. 2022-2023 akademik yılı sonunda mezun olacak öğrenciler ERASMUS+ ANA EYLEM 1: BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ Program Ülkeleri ve Ortak Ülkeler ile Yükseköğretimde Öğrenci ve Personel Hareketliliği (KA 131) Yükseköğretim Kurumları için Uygulama 2021 Sözleşme Dönemi El Kitabı 2.2. Öğrenci Hareketliliği-Staj Sayfa 7’de belirtildiği üzere bu haklarını mezuniyet tarihinden itibaren 12 ay içerisinde ve proje süresi dâhilinde hareketliliklerini tamamlamalıdır.
● Öğrenci, aynı öğrenim kademesinde (lisans/lisansüstü) daha önce hareketlilik faaliyetlerinden yararlanmışsa, öğrencinin gerçekleştirdiği hareketlilik faaliyetlerinin toplam süresi 12 ayı geçemez.
● Aynı anda hem öğrenim hem de staj hareketliliğine başvuru yapılabilir. Staj faaliyetinin öğrencinin diploma programı için zorunlu olması gerekli değildir. Staj ve öğrenim hareketliliği aynı tarihler arasında gerçekleşemez. Öğrenim hareketliliği tamamlandıktan sonra staj hareketliliği faaliyetine başlanabilir. Aynı anda iki hareketlilik tipine başvuran adayın, staj hareketliliği başvurusuna ilişkin Erasmus puanı hesaplanırken 10 puan düşülür.
● Öğrencilerin transkriptlerinde önceki dönem ve yıllarda başarısız oldukları derslerinin bulunması, sınava başvuru için bir engel oluşturmaz. Kümülatif not ortalaması dikkate alınacaktır.

Başvuru Nasıl Yapılmaktadır?

Başvuru Adımlarının Gösteren Yardım Dokümanını İndirmek İçin Lütfen Tıklayınız.

Başvuru yapabilmek için E-Devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. E-Devlet şifreniz yoksa https://www.turkiye.gov.tr/bilgilendirme?konu=sikcaSorulanlar  bağlantısından nasıl edineceğinize ilişkin bilgi alabilirsiniz. 

1.    https://www.turkiye.gov.tr/ adresine gidiniz. Arama sekmesine “Erasmus” yazınız. Altta çıkan “Erasmus+ ve ESC Başvuruları (Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı)”başlığına ya da  https://portal.ua.gov.tr adresine giriş yapıp ilgili ilanın e-devletle başvur bağlantısına tıklayınız.
2.    Kimliğimi şimdi doğrula butonuna tıklayarak, E-Devlet üzerinden giriş yapınız.
3.    Başvurunuzu başlatmak için sağ üst köşede bulunan “Yeni Başvuru” butonuna tıklayınız.
4.    Süleyman Demirel Üniversitesi “Öğrenim/Staj Hareketliliği” ilanını bulup “Başvur” butonuna tıklayarak başvurunuzu başlatınız.
5.    Başvuru koşulları ve ilgili bilgilendirmenin yer aldığı bilgilendirme metnini okuduktan sonra “Bilgilendirme yazısını okudum ve kabul ediyorum” kutucuğunu işaretleyip, “Devam Et” butonu ile başvuru işleminize devam ediniz.
6.    “Alan Seçimi” kısmında “Öğrenim Hareketliliğini” ya da “Staj Hareketliliğini” seçip “Devam et” butonuna tıklayınız.
7.    Bilgilendirmeyi okudum ve kabul ediyorum kutucuğunu işaretledikten sonra “Kaydet ve İlerle” butonu ile” başvurunuza devam ediniz.
8.    Kimlik Bilgilerinizi kontrol ettikten sonra “kaydet ve ilerle “ butonuna tıklayınız.
9.    İletişim bilgilerinizi kontrol edip, ikamet adresini seçtikten sonra “kaydet ve ilerle” butonu ile sonraki aşamaya geçiniz.
10.  Belirtilen talimatlara ve boyutlara uygun fotoğrafınızı yükleyip ilerle butonu ile bir sonraki adımda fotoğrafınızı ölçeklendirdikten sonra, kaydet butonuna tıklayınız.
11.  “Lise mezuniyet bilgilerinizi” kontrol edip, “onay/beyan” başlığı altındaki kutucuğu işaretleyip, kaydet butonuna tıklayınız.
12.  “Üniversite öğrencilik bilgilerinizi” kontrol edip, işaretledikten ve onay verdikten sonra kaydet butonu ile bir sonraki adıma geçiniz.
13.  Lisans öğrencileri “üniversite mezuniyet bilgileri” adımında, kaydet butonuna basarak devam edecekler. Not: YL ve DR öğrencileri, Üniversite mezuniyet bilgilerini kontrol edip, bilgileri doğru ise, onay verdikten sonra kaydet butonuna tıklayıp başvuruya devam edecekler.
14.  Değişim programı bilgileriniz kısmında, daha önce değişim programlarından faydalandı iseniz evet, faydalanmadı iseniz hayır kutucuğuna tıklayarak devam ediniz.            
Not: Evet demeniz durumunda, değişim bilgilerinizi giriniz. Kaydet ve ilerle butonu ile devam ediniz.
15.  Yabancı dil sınav bilgileriniz bölümünde, “İlgili pozisyon için belirtilen yabancı dil puanınız bulunmamaktadır” uyarısı ile karşılaşıyorsunuz burada, alttaki kutucukta bulunan “Bu sayfada yabancı dil sınavı kaydetmeden başvuruya devam etmek istiyorum” seçeneğini işaretleyip, “kaydet” butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçiniz.
16.  Yabancı Dil Sınav Beyan Bilgileriniz kısmında, geçerlilik süresi devam eden Süleyman Demirel Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından yapılmış yabancı dil sınav sonuçlarının ilan edildiği listeden adınızın olduğu sayfanın Pdf formatındaki dokümanını, ÖSYM tarafından yapılan yabancı dil sınav belgeleri ve ya OSYM tarafından denkliği kabul edilen ve geçerlilik süresi dolmamış sınav sonuç belgelerinin, Süleyman Demirel Üniversitesi Hazırlık Mezuniyet notunun PDF formatında “sınav sonuç belgesi” kısmına yüklenmesi gerekmektedir. Belgenizi “ekle” butonu ile yükledikten sonra, aşağıdaki gibi sınav bilgilerinizi görebileceksiniz. “Kaydet” butonu ile bir sonraki adıma geçebilirsiniz.
17.  “Diğer belgeler” kısmında, yükleyeceğiniz bir belge var ise, ilgili bölüme yükleyiniz. Eğer belge yüklemeyecek iseniz, kaydet ve ilerle butonu ile devam ediniz. Erasmus+ programından öncelikli olarak yararlanma durumunuzu kanıtlayacak belgeleriniz varsa yükleyiniz. Engelli öğrenciler, şehit ve gazi çocukları, 2828 Sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu kapsamında haklarında korunma, bakım veya barınma kararı alınmış öğrenciler durumlarını belgelemek şartıyla ek puan uygulamasından yararlanabilir.
18.  “Tercih Ekleme” kısmında, bölümünüzün anlaşmalı olduğu kurumları görüp, en az 1 en fazla 5 tercih yapabileceksiniz. Tercih ettiğiniz kurumu işaretleyip; “ekle” butonuna tıkladıktan sonra; “kaydet” butonuna tıklayınız.
19.  Tüm adımları tamamladıktan sonra, ön izlemeden başvurunuzu gözden geçirebilir, güncellemek istediğiniz kısımları güncelleyebilirsiniz.
20.  Ön izleme sayfasından en alt kısmında bulunan, bilgilerinizin doğruluğunu onayladıktan sonra “Başvur” butonuna tıklayınız.

Yabancı Dil Sınav Sürecine İlişkin Bilgiler 

● Başvuru sistemine Yabancı Dil Belgesi Yüklemeyen Adayların Üniversitemiz tarafından yapılacak olan Yabancı Dil Sınavına girmeleri gerekmektedir.
● Yabancı Dil Sınavı İngilizce ve Almanca olarak yapılacaktır.  Ancak, ÖSYM tarafından eşdeğerliği kabul edilen yabancı dil sınavlarından herhangi birisinden en az 50 puana karşılık gelen puanı almış olan öğrencilerin yabancı dil sınavına girmeleri zorunlu değildir. Bu durumdaki öğrencilerin, ilgili belgelerini başvuru sistemine başvuru süresi içinde yüklemeleri gerekmektedir. Eşdeğerlik Tablosuna ulaşmak için Lütfen Tıklayınız.
● Süleyman Demirel Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından uluslararası değişim hareketliliği başvurularında yüz yüze olarak yapılan sınavların (Erasmus+, Mevlana, IAESTE vb.) geçerlilik süresi 2 yıldır. Süleyman Demirel Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından yapılan çevirim içi sınavların geçerlilik süresi dolmuştur. ÖSYM tarafından yapılan ve ÖSYM tarafından denkliği kabul edilen yabancı dil sınavlarının geçerlilik süresi 5 yıldır. TOEFL için geçerlilik süresi 2 yıldır.
● Ayrıca Süleyman Demirel Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından isteğe bağlı veya zorunlu İngilizce hazırlık eğitimi alarak bu eğitimi başarı ile tamamlayan ((70 ve üzeri), (son 2 yıla ait)) öğrencilerin başarı notlarını sisteme yükledikleri takdirde Erasmus Yabancı Dil Notu yerine kullanılabilecektir. Ancak bunu belgelemek ve sisteme yüklemek zorundadırlar. 
● İngilizce ve Almanca Yabancı Dil Sınavı 06 Haziran 2022 tarihinde Yabancı Diller Yüksekokulu  tarafından yapılacaktır. İngilizce ve Almanca sınavlarıyla ilgili bilgiler Süleman Demirel Üniversitesi Erasmus web sayfasında (https://erasmus.sdu.edu.tr/)  ilan edilecektir. ü  Yabancı dil sınavından başarılı olmak için ön lisans ve lisans öğrencileri için 100 puan üzerinden en az 50 puan almış olması, yüksek lisans ve doktora öğrencileri için 100 puan üzerinden en az 50 puan almış olması gerekmektedir.

Değerlendirme Şartlarına İlişkin BilgilerDeğerlendirme Ölçütleri ve Ağırlıklı Puanlar Şu Şekildedir:

Ölçüt Ağırlıklı Puan
● 
Akademik başarı düzeyi %50 (toplam 100 puan üzerinden)
● Dil seviyesi %50 (toplam 100 puan üzerinden)
● Şehit ve gazi çocuklarına +15 puan
● Engelli öğrencilere (engelliliğin belgelenmesi kaydıyla) +10 puan
● 2828 Sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu Kapsamında haklarında korunma, bakım veya barınma kararı alınmış öğrencilere (belgelenmesi kaydıyla) +10 puan
● Başvuru esnasında staj yeri kabul mektubu sunma +10 puan
● Dijital becerileri geliştirmeye yönelik stajlar (DOTs) önceliklendirilir +5 puan
● Daha önce yararlanma (hibeli veya hibesiz) -10 puan
● Vatandaşı olunan ülkede hareketliliğe katılma -10 puan
● Hareketliliğe seçildiği halde süresinde feragat bildiriminde bulunmaksızın hareketliliğe katılmama -5 puan
● İki hareketlilik türüne birden aynı anda başvurma (öğrencinin tercih ettiği hareketlilik türüne azaltma uygulanır) -10 puan
● Hareketliliğe seçilen öğrenciler için: Yükseköğretim kurumu tarafından hareketlilikle ilgili olarak düzenlenen toplantılara/eğitimlere mazeretsiz katılmama (öğrencinin Erasmus’a tekrar başvurması halinde uygulanır) -5 puan
● Dil sınavına gireceğini beyan edip mazeretsiz girmeme (öğrencinin Erasmus’a tekrar başvurması halinde uygulanır) -5 puan 

Sınav Sonuçlarının ve Değerlendirme İşlemlerinin Açıklanması ve Sonrasındaki İşlemler
 
 Yerleştirme sonuçlarının https://portal.ua.gov.tr adresi ile entegre e-devlet üzerinden ilan edilmesinden sonra öğrencilerin tüm işlemleri yine https://portal.ua.gov.tr adresindeki başvuru yönetim sisteminden yürütülecektir.ü  Ofisimize hibe sözleşmesi ve taahhütname dışındaki tüm evraklar elektronik ortamda iletilecektir.

● Sonuçlara İtirazlar:

      • Yabancı Dil Sınavı (İngilizce ve Almanca) Sonuçlarına İtiraz: İtirazlar, yabancı dil sınavı sonuçlarının ilanını takip eden 7 (yedi) takvim günü içerisinde (13.06.2022-21.06.2022) Süleyman Demirel Üniversitesi Erasmus Ofisine şahsen ıslak imzalı olarak ya da [email]erasmus@sdu.edu.tr[/email] e-posta adresine iletilmelidir, e-postaların tarafımıza ulaşıp ulaşmadığını teyit etmek üzere aşağıda yer alan telefon numaralarından bize ulaşmalısınız. E-posta yoluyla iletilen dilekçelerin ıslak imzalı versiyonları Süleyman Demirel Üniversitesi Erasmus Kurum Koordinatörlüğü adresine postalanmalı ya da şahsen teslim edilmelidir.
    • Seçim Sonuçlarına İtiraz: Seçim sonuçlarının ilanını takip eden 7 (yedi) takvim günü içerisinde (18.07.2022-25.07.2022) Süleyman Demirel Üniversitesi Erasmus Ofisine şahsen ıslak imzalı olarak ya da [email]erasmus@sdu.edu.tr[/email] e-posta adresine iletilmelidir, e-postaların tarafımıza ulaşıp ulaşmadığını teyit etmek üzere aşağıda yer alan telefon numaralarından bize ulaşmalısınız. E-posta yoluyla iletilen dilekçelerin ıslak imzalı versiyonları Süleyman Demirel Üniversitesi Erasmus Kurum Koordinatörlüğü adresine postalanmalı ya da şahsen teslim edilmelidir. 

Ülke grupları
     
(
Misafir Olunacak Ülke) 
    

1. ve 2. Grup Ülkeler          (Aylık Hibe Staj 750 Avro)     
 Almanya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Güney Kıbrıs, Hollanda, İrlanda, İspanya, İsveç, İtalya, İzlanda, Lihtenştayn, Lüksemburg, Malta, Norveç, Portekiz, Yunanistan                       

3. Grup Ülkeler                 (Aylık Hibe Staj 600 Avro)               
Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Hırvatistan, Kuzey Makedonya, Letonya, Litvanya, Macaristan, Polonya, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Türkiye                                                                                          

İletişim Bilgileri:

Adres: Süleyman Demirel Üniversitesi Erasmus Koordinatörlüğü SDÜ Batı Kampüs Çünür/Isparta Isparta Türkiye
E-posta: [email]erasmus@sdu.edu.tr[/email]
Telefon: 0 246 211 82 01             
               0 246 211 82 02            
               0 246 211 16 23            
               0 246 211 80 61
İlan Bilgileri

2021-1

09.05.2022

24.05.2022

Şuan Kaldı

c87d11e6-c3f4-4b88-b595-f8d8d52c5caa